INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Borzęcki h. Półkozic  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borzęcki Aleksander, h. Półkozic, pochodził z osiadłej w pow. lubelskim rodziny, która pisała się »z Kozarzewa«, wsi położonej w tym powiecie. B. był jednym z dwóch synów Franciszka podstolego lit., i Ludwiki Marjanny Pociejówny. Jako starosta przemyski i dołżański brał udział w życiu politycznem bezkrólewia 1764 r., posłując z województwa ruskiego na sejm konwokacyjny, elekcyjny i koronacyjny i występując zawsze jako zaufany stronnik Czartoryskich. Na sejmie elekcyjnym wygłosił mowę do Stanisława Poniatowskiego jako delegowany stanu rycerskiego z oznajmieniem o dokonanej elekcji. Widocznie za dobre usługi, oddane w czasie bezkrólewia, B. otrzymał w r. 1766 godność podstolego kor. i w tymże roku posłował na sejm – znowu z województwa ruskiego. W czasie konfederacji barskiej B. okazał się jednym z najgorliwszych stronników króla, a wezwanie, które mu konfederaci w kwietniu 1766 r. wysłali, aby się z nimi złączył, przesłał królowi. Stanisław August w odpowiedzi na to polecił mu jako staroście grodowemu przemyskiemu przeszkadzać barzanom przez niewciąganie ich pism do akt grodzkich przemyskich. W tymże roku i następnym B. zamyślał o zawiązaniu regalistycznej konfederacji bez pomocy rosyjskiej w województwie ruskiem i przedstawiał nawet królowi pewne projekty jej dotyczące. Wiadomo jeszcze, że B. piastował godność rotmistrza chorągwi pancernej i że we wrześniu 1771 r. marszałkował na sejmiku gospodarskim lwowskim. B. był kawalerem orderów Św. Stanisława i Orła Białego i posiadał majątki: Przyłuk, Czaple, Bukowe i Mrzygłód. Był żonaty z Anną Ankwiczówną, z którą miał syna i trzy córki. Niesiecki podaje datę jego śmierci na r. 1780.

 

Uruski; Boniecki; Niesiecki; Konopczyński Wł., Konfederacja barska, W. 1936, I 286; Schmidt St., Dzieje panowania St. Aug. Poniatowskiego, Lw. 1880, III 34–5; Matuszewicz B., Pamiętniki, W. 1876, IV 170; Diarjusze sejmów: konwokacyjnego, elekcyjnego, koronacyjnego 1764; Diarjusz sejmu 1766; B. Czart. rkp. 839.

Helena Waniczkówna

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.